Selgusid Tallinna parimad koolipuhvetid

Kuu aega väldanud Tallinna koolipuhvetite ülevaatuse käigus selgitati välja kümme parimat söögikohta, žürii hindas õpilastele pakutava sortimendi tervislikkust, kvaliteeti ja mitmekesisust.

Parimad koolipuhvetid on Tallinna Õismäe Vene Lütseumis, Arte Gümnaasiumis, Lasnamäe Üldgümnaasiumis, Tallinna 37. Keskkoolis, Tallinna Pae Gümnaasiumis, Lasnamäe Vene Gümnaasiumis, J. Westholmi Gümnaasiumis, Liivalaia Gümnaasiumis, Tallinna 32. Keskkoolis ja Tallinna Tehnikagümnaasiumis.

Paremusjärjestus avaldatakse ja võitjaid autasustatakse eeloleval laupäeval, 1. novembril kell 10.00 Eesti Näituste messikeskuses toimuval konverentsil „Tervislik toitumine alates lapsepõlvest".

Tallinna abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul on järjepidev töö puhvetite sortimendi jälgimisel olnud tulemuslik ja näitab positiivseid tendentse. „Koolipuhvetites on menüü muutunud varasemate aastatega võrreldes palju tervislikumaks: pakutakse nii värskeid puu- kui ka köögivilju, valida saab erinevaid võileibu, salateid, pähklisegusid ja muud tervislikku. Heameelt teeb, et suurem osa õpilastest eelistab oma valikutes just eelpool nimetatud toitu," tõdes Jäppinen. „Meie eesmärk on juhtida nii koolijuhtide, laste, õpetajate kui ka lapsevanemate tähelepanu igapäevastele toitumisvalikutele ja käitumisviisidele, mis mõjutavad tervist ning heaolu."

Puhvetite tervislikkust hindasid Tallinna Haridusameti, Eesti Toiduravi Konsultantide Ühingu (ETKÜ) ja Eesti Tervisekaitseinspektsiooni spetsialistid ning vabatahtlikud õpilaste esindajad. Hindamise aluseks oli ETKÜ poolt väljatöötatud sotsiaalministri määrusega kooskõlas olevad ja tervisekaitse poolt kinnitatud soovitused koolipuhvetite sortimendile. Hinnang anti visuaalse vaatluse alusel ja personaliga vesteldes. Küsitleti ka puhvetis viibivaid õpilasi.

Paremusjärjestus kujunes punktisüsteemi alusel. Olulised olid hindamisel järgmised kriteeriumid: puhveti üldmulje ja puhtus; värskete puu- ja köögiviljade, toorsalatite ja salatite valik; võileibade koostis (täisterakukkel, kala, linnuliha, garneering suurendab punkte); pähklid, kuivatatud puuviljade, naturaalsete mahlade, piimatoodete ja joogivee olemasolu menüüs, pakutavate toodete hinna ja kvaliteedi suhe ning saiakeste osakaal muude toodetega võrreldes. Plusspunktid lisandusid iga erilise ja tervisliku lähenemise eest. Miinuspunkte andsid suhkrujoogid, krõpsud ja värvilised kommid.

Teist aastat on puhvetites pakutava jälgimisse kaasatud ka koolide tervisenõukogud, kellel on õigus kontrollida sortimendi tervislikkust.

Lisainfo:
Eve Levand