Haridusameti tunnustus abiturient Iiris Vesikule

Tallinna Haridusamet tunnustas JWG abiturienti Iiris Vesikut tiitliga Tallinna noor kultuuritegija 2010. Palju õnne!

Foto: Johanna Eenma

Iiris Vesik alustas oma haridusteed 1998. aastal Jakob Westholmi Gümnaasiumi muusika süvaõppeklassis. Juba enne kooli oli ta näidelnud Õpetajate Maja Päkapikkude maa näidendites, mängides hiiri, arvutihiiri, päkapikke, mutte ja muid rolle ning käinud samas majas ka laulu- ja tantsuringis. Esimeses klassis sai ta ER laululaste koori liikmeks (juhendaja Kadri Hunt) ning õigepea üheks koori solistidest. Algklassides ja põhikoolis näitas Iiris üles aktiivsust osaledes koolisisestel konkurssidel (kahel korral I koht etlejate konkursil, kahel korral I koht solistide konkursil). Iiris on olnud tegus ka kooli huvitegevuses: osalenud playboxidel ja moeshowdel (2006. aastal esindas koos klassikaaslastega Mirjam Mäeotsa moekollektsiooni konkursil “Sedamoodi”), teinud plakateid erinevate sündmuste jaoks ning olnud ka kooliüritustel abiks. Kooli kõrvalt on Iirise elu olnud alati täis kunsti. Ta on lõpetanud Nõmme Muusikakoolis flöödi eriala, tegelenud näitlemisega Eesti Riikliku Nukuteatri Noortestuudios ning saavutanud tunnustust mitmetel kujutava kunsti võistlustel tänu kooli kunstiringi juhendajale õpetaja Malle Siiderile (http://www.tln.lib.ee/index.php?id=7855 ).

Kõige südamelähedasem on Iirisele olnud muusika. Juba väga varasest east on Iiris osalenud lauluvõistlustel nii Eestis kui ka välismaal. Esimesed äramärkimised said Iirisele osaks koostöös Piret Ripsiga, esitades tema laulu “Maasikamuusika” Soomes “Vuoden Lastenlaulu 2003” võistlusel, mis tõi II koha.  Konkursil “Tähtede laul 2003 ”  saavutas Iiris III koha. 2006. aastal esindas ta kooli konkursil “Laulukarussell”, jõudes televooru. Alates 2006. aastast liitus Iiris Meero Muusikuga ning Kelli Uustani juhendamisel võitis ta rahvusvahelisel laulukonkursil “Tähtede laul” I koha ning Trio Meero ansambliga II koha. 2006.aastal esindas Iiris solistina Eestit “Berlinen Perle” laulukonkursil Saksamaal, jõudes finalistide hulka. Samal aastal võistles Iiris Poolas Euroopa suurimal laste laulu- ja tantsufestivalil “Konin”, kus pääses finalistide hulka ning sai eripreemia väljenduslikkuse eest. 2007. aastal võitis Iiris legendaarses ETV laulusaates “Kaks takti ette” II koha, kus esitas esmakordselt ka omaloomingut. 2008.aastal osales Iiris koos Dave Bentoniga “Eurovisiooni” Eesti poolfinaalis, kus saavutas üleriigilise tuntuse teiseks jäänud Riine Pajusaare lauluga “Icecold story”. Samal aastal hakkas ta tegelema intensiivselt omaloomingu ja bändiga ning andis välja oma esimese singli “Alien”, mis oli kirjutatud koos Ago Teppandiga. 2010. aastal osales ta jällegi Eurovisiooni poolfinaalis “Eesti laul 2010”, kus saavutas koos Ago Teppandiga kirjutatud lauluga “Astronaut” IV koha.

Iiris on tegelenud edukalt veel näitekunstiga. Oma esimese tähtsama rolli tegi ta 2003. aastal Eesti Rahvusooperis, kus mängis B. Britteni lasteooperis “Väike korstnapühkija” üht lapspeategelastest. Samas teatris mängis ta ka Pipi Pikksukka 2007. aastal lavastatud lastemuusikalis “PipiNukiPuhh!”. 2008. aastal osales ta Jõgeva Linnateatri suvelavastuses “Klaver”, kus mängis kaaspeaosas oma esimese draamarolli. Viimane roll oli Iirisel Eesti Riiklikus Nuku- ja Noorsooteatris lastelavastuses “Väike Nõid”, kus ta mängis nimitegelast Väikest Nõida.

Iiris on kirjutanud laule alates 15.eluaastast ning ta kirjutas viise ka Nukuteatri Noortestuudio lavastusele “Küüni täitmine”. Vabal ajal tegeleb luuletamisega, koolis ja tutvusringkonnas on ta tuntud oma julge eneseväljenduse ning ekstsentriliste mõttelendude poolest. Teda huvitavad kirjandus ja spirituaalsed teemad ning ta on koolis õppinud alati enese silmaringi avardamise eesmärkidel. Iiris on solistina teinud kaasa umbes kümnel helisalvestisel.

Hetkel tegeleb Iiris koolilõpetamisega, omaloominguga (www.myspace.com/iirisvesik), bändiga ning valmimas on debüütplaat koos Ago Teppandiga. Tähelepanu saatis Iirist ka Balti esimesel showcase`il Tallinn Music Week`il, mille raames toimus intervjuu Soome ühe tuntuma muusikaajakirjaga Rumba. Iiris võitis ka peaauhinna Skype Award, mille eesmärk oli toetada rahvusvaheliselt kõige lootustandvamat artisti Tallinn Music Week`i raames.