Tütarlaste terviseloeng

20. septembril käisid MTÜ Emakas.ee asutajaliikmed Pille Minev ja Gerly Kedelauk Jakob Westholmi Gümnaasiumis rääkimas 7.-12. klassi neidudele, kuidas oma tervist hoida ning kuidas ennast kaitsta emakakaelavähi vastu.

Juba kuuendat aastat järjest viib MTÜ Emakas.ee läbi emakakaelavähi ennetuskampaania, eesmärgiga panna naisi mõtlema oma tervisele. 20. septembrist kuni 28. oktoobrini kestva kampaania jooksul käiakse loenguid pidamas 55 Eestimaa koolis. Sotsiaalkampaania käigus rõhutatakse, et külastades regulaarselt naistearsti, on võimalik emakakaelavähki ennetada, varases staadiumis avastatud haigus on ravitav. Sotsiaalkampaania läbiviimist toetab Sotsiaalministeerium.

Emakakaelavähk on noorte (15- kuni 44-aastaste) naiste seas surma põhjustavate pahaloomuliste kasvajate hulgas Eestis ja Euroopas teisel kohal. Emakakaelavähil on ligi 10-aastane peiteaeg, mil on võimalik seda veel edukalt ravida. Emakakaelavähk on esimene vähk, millel on teada kindel põhjustaja- HPV viirus, mis on lihtsasti tuvastatav günekoloogilisel läbivaatusel PAP testi abil. MTÜ juhindub oma tegevuses erialaspetsialistide kaasabist. Nendeks on peamiselt Eesti Kolposkoopia Ühing ja Eesti Seksuaaltervise Liit.

Naisliikumise MTÜ Emakas.ee naiste sooviks on teavitada kõiki naisi emakakaelavähi ohust, innustada neid suhtuma oma tervisesse hoolivamalt ja keskenduma haiguse ennetusele. Käies regulaarselt naistearsti juures kontrollis on võimalik emakakaela vähieelne muutus (düsplaasia) avastada võimalikult varases staadiumis, kui vähkkasvaja tekkimine on välditav.


 

saurus cms